Urząd Gminy Stara Kamienica

Komunikaty zobacz archiwum »

DECYZJA Nr 2/09 o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji p.n. „ Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz obiektami towarzyszącymi w miejscowości Wojcieszyce”

 Stara Kamienica, dnia  02.11.2009 r.

UG.RRG/7331/2 /09

 

DECYZJA Nr 2/09

o lokalizacji inwestycji celu publicznego

 

Na podstawie art. 50, ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. – o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717), w związku z art. 4, ust. 2, pkt. 1 tejże ustawy oraz w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 26.08.2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588), a także na podstawie art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. Z 2000 r. Nr 89, poz. 1071, z późniejszymi zmianami) i po uzgodnieniu stosownie do art. 53, ust. 4, powołanej na wstępie ustawy z 27 marca 2003 r.

 

po rozpatrzeniu wniosku:

Gminy Stara Kamienica 58-512 Stara Kamienica 41 działającego przez pełnomocnika F.H.U. PRO-KARAT ul. Wolności 8, 58-500 Jelenia Góra

 

w sprawie:

wydania  decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji p.n.

„ Budowa sieci wodociągowej  i  kanalizacji sanitarnej wraz obiektami towarzyszącymi w miejscowości Wojcieszyce”  na działkach nr  69, 17, 78, 19, 20, 77, 18 w obrębie Cieplice I AM, jednostka ewidencyjna Jelenia Góra oraz na działkach                  nr 426/6, 429, 445/1, 419/9, 418/4 w miejscowości Wojcieszyce, jednostka ewidencyjna Stara Kamienica

 

 

U S T A L A M

na rzecz Gminy Stara Kamienica 58-512 Stara Kamienica 41 działającego przez pełnomocnika F.H.U. PRO-KARAT ul. Wolności 8, 58-500 Jelenia Góra

 

lokalizację inwestycji celu publicznego

na terenie miejscowości Wojcieszyce

na działkach :

426/6, 429, 445/1, 419/9, 418/4 obręb 0010 Wojcieszyce

 

jako zamierzenie  polegające na :

Budowie sieci wodociągowej, sieci kanalizacji sanitarnej i pompowni wody

 dla wsi Wojcieszyce”

 

I.   Ustalenia dotyczące rodzaju inwestycji:

 

1.    W skład niniejszej inwestycji wchodzi

a)    Układ kanałów – sieci kanalizacji sanitarnej w częściach wsi objętych zabudową gospodarczo-mieszkaniową oraz na odcinku pomiędzy Wojcieszycami a miejscem wpięcia do  istniejącego układu sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie Jeleniej Góry (według wykazu działek )

b)    Układ wodociągów – sieć wodociągowa z hydrantami p.poż. w częściach wsi objętych zabudową gospodarczo-mieszkaniową oraz na odcinku pomiędzy Wojcieszycami a miejscem wpięcia do  istniejącego układu sieci wodociągowej w obrębie Jeleniej Góry  ( według wykazu działek )

c)    Kontenerowa pompownia wody zlokalizowana na działce nr 418/4

d)    Droga dojazdowa do pompowni w obrębie działki nr 418/4

e)    Przyłącze energetyczne do kontenerowej pompowni wody.

 

II.   Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowaniu terenu oraz zabudowy:

 

1.      Ustalenia dotyczące warunków i wymagań kształtowania ładu przestrzennego

a)           lokalizacja kontenerowej pompowni wody zgodnie z załącznikiem graficznym nr 1 linia zabudowy dla budynku pompowni, nieprzekraczalna  4,0 m od granicy działki 445/1

b)       wymiary maks. budynku pompowni w rzucie 3 x 6 m (szer. elewacji frontowej )

c)       wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej – okapu, liczona od poziomu terenu przy wejściu do budynku :

-                maksymalna -3,5 m,

d)       geometria dachu :

-                dla obiektów kontenerowych – dach płaski

 

2.       Ustalenia dotyczące ochrony środowiska, przyrody, krajobrazu i zdrowia ludzi:

a)       Inwestycję należy projektować i prowadzić zgodnie z potrzebami ochrony środowiska wynikającymi z ustawy z dnia 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska ( Dz. U. nr 62,poz.627,z późn. zm.)

b)       Projektowana inwestycja zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U.   2004 r. nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.

c)       Planowana inwestycja powinna być zaprojektowana i wykonana z takich materiałów i wyrobów oraz w taki sposób , aby nie stanowiła zagrożenia dla higieny i zdrowia użytkowników i sąsiadów.

d)       Wykopy budowlane w obrębie korzeni drzew nie mogą być prowadzone dłużej niż 2 tygodnie. W przypadku możliwości wystąpienia mrozu ściany wykopów w obrębie korzeni przykryć materiałem izolacyjnym

e)       W obrębie koron drzew nie składować materiałów ziemnych

f)        W obrębie korzeni drzew kopanie wykonywać ręcznie i nie zagęszczać gruntu.

 

3.    Ustalenia dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej

a)       Rozwiązanie architektoniczne dostosować do form tradycyjnego budownictwa regionalnego gminy Stara Kamienica  i okolic, w zakresie ukształtowania bryły i dachu budynku oraz wystroju zewnętrznego i detalu. Zaleca się uwzględnić  następujące elementy ukształtowania architektonicznego istniejącej zabudowy o wartościach kulturowych:

-          wyróżniona część cokołowa (zalecany kamień lub cegła klinkierowa),

-          zharmonizowane podziały na elewacji wynikające z formy  i detalu,

-          materiały wykończeniowe: kamień, drewno, tynki mineralne, ceramika,

-          pokrycie dachu: dachówka ceramiczna , cementowa, lub gontem bitumicznym

b)       Zalecenia ukształtowania bryły i dachu budynku oraz wystroju zewnętrznego i detalu nie dotyczą prefabrykowanych obiektów kontenerowych.

c)       Wyklucza się okładziny elewacji z tworzyw sztucznych.

d)       W kolorystyce zastosować barwy stonowane i zharmonizowane z otoczeniem. Zakazuje się stosowania kolorów świetlistych i jaskrawych.

e)       Dopuszcza się kształtowanie zieleni izolacyjnej średniej i wysokiej osłaniającej od wiatru.

f)        Ogrodzenie wyłącznie ażurowe, dostosowane do topografii terenu.

4.      Ustalenia dotyczące obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji

a)       zaopatrzenie w energię elektryczną na warunkach podanych przez  przedsiębiorstwo energetyczne EnergiaPro S.A. w Jeleniej Górze, ( warunki przyłączenia podmiotu do sieci elektroenergetycznej przedsiębiorstwa sieciowego znak 2009/1187 z dnia 28.10.2009 r )

b)       zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej  położonej na terenie Jeleniej Góry zgodnie z technicznymi warunkami przyłączenia PWiK „WODNIK” z dnia 20.05.2009 znak TDI/5000/150/2009

c)       odprowadzenie ścieków sanitarnych do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej położonej na terenie Jeleniej Góry układem rurociągów grawitacyjnych zgodnie z technicznymi warunkami przyłączenia PWiK „WODNIK” z dnia 20.05.2009 znak TDI/5000/150/2009

d)       odprowadzenie wód opadowych z połaci pompowni kontenerowej na teren działki nr 418/4.

e)       gospodarowanie odpadami – pojemnik na odpady stałe na terenie posesji. Odpady będą  usuwane przez eksploatatora poszczególnych obiektów na wysypisko odpadów komunalnych.

 

5.    Ustalenia dotyczące ochrony interesów osób trzecich

a)       W przypadku, kiedy realizacja inwestycji może spowodować ograniczenia w zagospodarowaniu lub użytkowaniu sąsiednich terenów – należy dokonać odpowiednich uzgodnień z ich właścicielami.

b)       Projektowane przedsięwzięcie nie może naruszać uzasadnionego interesu osób trzecich, a obiekty objęte tą inwestycją mogą być realizowane wyłącznie na zasadach przewidzianych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2000 r. Nr 106 poz. 1126 z późn zm.)

c)       Kolizje z istniejącymi sieciami infrastruktury technicznej rozwiązywać w oparciu o obowiązujące przepisy i w uzgodnieniu z instytucjami branżowymi.

d)       Na etapie przygotowania zamierzenia i realizacji należy uwzględnić w całości warunki jakie zostaną określone przez jednostki uzgadniające lub opiniujące wnioskowane zamierzenie inwestycyjne

 

6.    Warunki wynikające z przepisów szczególnych :

a)       Inwestycja winna być realizowana w oparciu o dokumentację uwzględniającą przepisy Ustawy - Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994., z późniejszymi zmianami ( t.j.Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.)

b)       Projekt budowlany należy sporządzić zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  (t.j. Dz. U. Nr 109 poz. 1156 z dn. 7 kwietnia 2004 r., z późn. zm.)

c)       Projekt budowlany należy opracować wg Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133z późn. zm )

d)       Przy sporządzaniu projektu należy zachować przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno - kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. z 1995 nr 25, poz. 133)

e)        Projekt budowlany należy sporządzić zgodnie z wymogami Ustawy z dn. 21.03.1985 r. o drogach publicznych ( tekst jedn. :Dz. U. z 2000 r. nr 71, poz. 838 z późn. zm. ) oraz  Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430). Szczegółowe warunki wejścia w pas drogowy na etapie projektowania i wykonawstwa należy uzgodnić z właściwymi zarządcami tych dróg.

f)        Projektowana sieć wodociągowa z hydrantami p.poż. powinna spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138)  oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (dz. u. nr 121, poz. 1139)

g)       Projektowana inwestycja powinna spełniać wymogi przepisów, wynikających z ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późniejszymi zmianami). Dokumentację projektową przedmiotowej inwestycji w zakresie występujących kolizji z urządzeniami melioracji wodnych należy uzgodnić z Dolnośląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu – Oddział w Lwówku Śląskim.

 

7.   Ustalenia dotyczące zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie : nie dotyczy

 

 

III.  Linie rozgraniczające teren inwestycji:

Linie rozgraniczające terenu inwestycji wyznaczono na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000, stanowiącej załącznik graficzny nr 1.

 

Uzasadnienie

 

1.    Dnia 09.07.2009 r. wpłynął wniosek Urzędu Gminy Stara Kamienica 58-512 Stara Kamienica 41 działającego przez pełnomocnika F.H.U. PRO-KARAT ul. Wolności 8, 58-500 Jelenia Góra o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji p.n.„Budowa sieci wodociągowej, sieci kanalizacji sanitarnej i pompowni wody dla wsi Wojcieszyce na terenie działek nr 426/6, 429, 445/1, 419/9, 418/4 obręb 0010 Wojcieszyce oraz na działkach nr 69, 17, 78, 19, 20, 77, 18 obręb Cieplice I”, w której skład wchodzą :

-          Układ kanałów sieci kanalizacji sanitarnej w częściach wsi objętych zabudową gospodarczo - mieszkaniową oraz na odcinku pomiędzy Wojcieszycami a miejscem wpięcia do  istniejącego układu sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie Jeleniej Góry (według wykazu działek )

-          Układ wodociągów – sieć wodociągowa z hydrantami p.poż. w częściach wsi objętych zabudową gospodarczo-mieszkaniową oraz na odcinku pomiędzy Wojcieszycami a miejscem wpięcia do  istniejącego układu sieci wodociągowej w obrębie Jeleniej Góry  ( według wykazu działek )

-          Kontenerowa pompownia wody zlokalizowana na działce nr 418/4

-          Droga dojazdowa do pompowni w obrębie działki nr 418/4

-          Przyłącze energetyczne do kontenerowej pompowni wody.

Dla terenu wskazanego we wniosku Gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teren nie podlega obowiązkowi sporządzenia planu miejscowego na podstawie przepisów szczególnych,. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zamierzenie wymaga ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.

2.    Na podstawie informacji zawartych  w załączonej do wniosku o środowiskowe uwarunkowania inwestycji karcie informacyjnej przedsięwzięcia zawierającej dane określone w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227 z póź. zm.) ustalono, że planowane przedsięwzięcie należy do rodzaju przedsięwzięć, o których mowa w art. 71 ust. 1 pkt. 22 ww. ustawy, które wyszczególnione jest w § 3 ust. 1 pkt. 63 i pkt. 72a rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U.   2004 r. nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.  Po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze i Starosty Jeleniogórskiego zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 oraz art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o  udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Stara Kamienica wydał 08.10.2009 r. Decyzję znak RRG.OŚ.7627/5-7/09 stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

3.    Zgodnie z art. 51 pkt. 3. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. ( Dz. U. Nr 80, poz. 717) w przypadku inwestycji celu publicznego wykraczającej poza obszar jednej gminy decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowana ta inwestycja, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami albo prezydentami miast. W wypadku przedmiotowej inwestycji zachodzą wyżej wymienione okoliczności. Przedsięwzięcie inwestycyjne obejmuje tereny położone w obrębie dwóch gmin – Stara Kamienica i miasta na prawach powiatu Jelenia Góra. Większa część inwestycji położona jest na terenie gminy  Stara Kamienica w miejscowości Wojcieszyce, a ponadto dotyczy jej w sposób bezpośredni co skutkuje tym, iż organem zobowiązanym do wydania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego w przedmiotowym zakresie jest Wójt Gminy Stara Kamienica  w porozumieniu z Prezydentem Miasta Jelenia Góra. W związku z faktem iż zakres inwestycji położony na terenie Gminy Jelenia Góra znajduje się na działkach objętych aktualnymi planami miejscowymi zagospodarowania przestrzennego zakres ten należy wyłączyć z przedmiotowej decyzji. Projekt budowlany obejmujący zakres inwestycji znajdujący się na działkach nr 69, 17, 78, 19, 20, 77, 18 obręb Cieplice I powinien być opracowany odpowiednio zgodnie z zapisami Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Dolnośląskiej w Jeleniej Górze uchwalonego uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry         NR 535/XLV/2006 z dnia 14.06.2006 r. oraz Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Trasy Czeskiej – Lubańskiej uchwalonego uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry NR 161/XXIV/2008 z dnia         26.02.2008 r. – uzgodnienie z dnia 02.11.2009r.

4.    Decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego, zgodnie z art. 53 ust. 4 pkt 6. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. ( Dz. U. Nr 80, poz. 717), wydaje się po uzgodnieniu z organami właściwymi w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych - w odniesieniu do gruntów wykorzystywanych na cele rolne i leśne w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami – uzgodnienie z dnia 02.11.2009r.

5.    Decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego, zgodnie z art. 53 ust. 4 pkt 9. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. ( Dz. U. Nr 80, poz. 717), wydaje się po uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi - w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego – uzgodnienie z dnia 02.11.2009r.

6.    Przeprowadzono analizę przedsięwzięcia i cech zabudowy i zagospodarowania terenu, zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i rozporządzeniem z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U Nr 164 z 2003 r., poz. 1588).

Analizując treść wniosku inwestora stwierdzono, że wnioskowane przedsięwzięcie nie koliduje ani z przepisami szczegółowymi, ani z polityką przestrzenną określoną w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Stara Kamienica”. Warunki określone w niniejszej decyzji zostały sformułowane na podstawie przepisów uopizp i przepisów szczegółowych, a warunki dotyczące gabarytów planowanej budowy na podstawie analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

 

Pouczenie

Decyzja niniejsza nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.

Wójt Gminy w drodze decyzji stwierdza wygaśnięcie decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli inny wnioskodawca dla tego samego terenu uzyska pozwolenie na budowę (art. 65 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

 

Od niniejszej decyzji służy Stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za pośrednictwem Wójta Gminy Stara Kamienica w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik graficzny nr 1na kserokopii mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000 z zaznaczonymi liniami rozgraniczającymi teren inwestycji.

 

Otrzymują:

1.     Strony postępowania wg rozdzielnika zgodnie z aktami sprawy.

2.     a/a.

 

Sprawę  prowadzi: Wiesław Kędroń

        tel.  nr   075/7514375

 

Projekt decyzji  przygotował:

arch.  Tomasz Jarosz – członek DOIA – nr DS. 0276

 

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 04 listopada 2009 11:51
Dokument wprowadzony do BIP przez: Sylwia Domańska - Mośko
Ilość wyświetleń: 1432
04 listopada 2009 12:06 Sylwia Domańska - Mośko - Zmiana treści dokumnetu.
04 listopada 2009 11:51 Sylwia Domańska - Mośko - Utworzenie dokumentu.
Realizacja: IDcom-web.pl