Urząd Gminy Stara Kamienica

Decyzje Środowiskowe zobacz archiwum »

„Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stara Kamienica

 

Uchwała Nr L / 325/06

Rady Gminy Stara Kamienica

z dnia 28 lipca 2006 r.

w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stara Kamienica.

 

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 i art. 40 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r.  o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591, z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.)   Rada Gminy, uchwala co następuje:

 

§1

 

Uchwala się „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stara Kamienica,  zwany dalej „regulaminem”, o treści:

 

Rozdział I

Postanowienia  ogólne

 

§2

 

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stara Kamienica.

§3

1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1)    ustawie ucp - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996 r.o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zmianami),

2)    ustawie o odpadach - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62 poz. 628, z późn. zmianami) ,

3)    ustawie prawo wodne - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. prawo wodne (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn: zmianami),

4)    Gminnym Planie Gospodarki Odpadami (dalej:GPGO) – należy przez to rozumieć Gminny Plan Gospodarki Odpadami wprowadzony Uchwała Nr XXXVIII/246/05 z dnia 31 sierpnia 2005r.w sprawie uchwalenia Programu Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Stara Kamienica

5)    właścicielu nieruchomości – należy przez to rozumieć właścicieli a także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością

6)    odpadach komunalnych drobnych - należy przez to rozumieć odpady komunalne w rozumieniu ustawy o odpadach, które ze względu na swoje rozmiary i masę mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości,

7)    odpadach komunalnych wielkogabarytowych - należy przez to rozumieć odpady komunalne w rozumieniu przepisów ustawy o odpadach, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości,

8)    odpadach roślinnych - należy przez to rozumieć odpady powstające w wyniku pielęgnacji i uprawiania ogrodów oraz terenów zielonych

9)    odpadach ulegających biodegradacji – rozumie się przez to odpady ulegające biodegradacji w rozumieniu ustawy z  dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62 poz. 628, z późn. zmianami) 

10) nieczystościach ciekłych – należy przez to rozumieć ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych

11) przedsiębiorstwie wywozowym - należy przez to rozumieć gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorstwo upoważnione, w rozumieniu przepisów ustawy ucp i ustawy o odpadach do świadczenia usług w zakresie odbierania oraz transportu odpadów komunalnych lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

12) chowie zwierząt – wszelkie formy posiadania zwierząt gospodarskich bez względu na tytuł prawny oraz sposób ich utrzymania i użytkowania.

13) zwierzętach domowych – rozumie się przez to zwierzęta domowe w rozumieniu ustawy     z dnia 27 sierpnia 1996r. o ochronie zwierząt (t.j.Dz.U. z 2003r. nr 106,   poz. 1002, ze zm.)

14) zwierzętach gospodarskich  - rozumie się przez to zwierzęta gospodarskie w rozumieniu ustawy z 20 sierpnia 1997r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich ( t.j.Dz.U. z 2002 r. nr 207, poz. 1762, ze zm.)

2. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został ustanowiony.

3. Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości, mieszkańców i osoby przebywające czasowo na terenie Gminy Stara Kamienica.

 

 

Rozdział II

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 4

 

1. Właściciele nieruchomości są obowiązani do utrzymania na jej terenie czystości, porządku oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego, poprzez:

1)    wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

2)    przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku jej braku do wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych

3)    niezwłoczne uprzątnięcie ze śniegu, lodu, błota oraz innych zanieczyszczeń  z chodnika bezpośrednio przyległego do nieruchomości. Obowiązek uprzątnięcia chodnika ze śniegu i lodu powinien być realizowany  przez:

a) odgarnięcie w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów,

   b) podjęcie działań likwidujących lub co najmniej ograniczających śliskość chodnika, przy czym piasek, popiół lub inne materiały użyte do tych celów należy uprzątnąć           z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn ich zastosowania.

4)    usuwanie nawisów (sopli) z okapów, rynien i innych części nieruchomości

5)    usuwania ze ścian budynków, ogrodzeń i innych obiektów ogłoszeń, plakatów, napisów itp., umieszczonych tam bez zachowania trybu przewidzianego przepisami prawa.

2. Właściciele nieruchomości służących do użytku publicznego mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci i ich opróżniania z częstotliwością zapobiegającą przepełnieniu.

3. Obowiązek określony w ust. l dotyczy także zarządzającego drogą publiczną, znajdującą się na obszarze zabudowanym w rozumieniu przepisów ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn.zm.) oraz, w odniesieniu do przystanków komunikacji publicznej, przedsiębiorców korzystających z takich przystanków.

4. Odpady medyczne lub weterynaryjne, powstające w związku  z prowadzoną na terenie danej nieruchomości działalnością w zakresie usług medycznych lub weterynaryjnych, oraz inne odpady z działalności gospodarczej (rozumianej zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej Dz.U. z 1999 r. Nr 101 poz. 1178, z późn.zm.) nie mogą być gromadzone w pojemnikach służących do gromadzenia odpadów komunalnych. Szczegółowe zasady postępowania z tymi odpadami określają przepisy ustawy o odpadach.

5. Wykonanie obowiązków utrzymania  czystości  i porządku w rozumieniu ucp na terenie budowy należy do wykonawcy robót budowlanych.

 

§ 5

 

1. Na terenie gminy, mając na uwadze zasady utrzymania czystości i porządku, zabrania się:

1)    Wrzucania odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów punktów gastronomicznych i usługowych i innych nieruchomości, na których powstają odpady, do koszy ulicznych oraz do pojemników innych właścicieli. W przypadku stwierdzenia takiego faktu właściciel nieruchomości winny nieprzestrzegania zakazu zobowiązany jest do ustawienia dodatkowego pojemnika na odpady komunalne na swojej nieruchomości.

2)    Gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.

3)    Spalania odpadów niebezpiecznych na powierzchni ziemi oraz w domowych urządzeniach grzewczych

4)    Spalania odpadów w pojemnikach i kontenerach

5)    Niszczenia lub uszkadzania obiektów małej architektury, trawników oraz  zieleńców, urządzeń do zbierania odpadów, obiektów i tablic przeznaczonych do umieszczania reklam i ogłoszeń, urządzeń stanowiących elementy infrastruktury komunalnej

6)    Umieszczania afiszy, nekrologów, ogłoszeń, itd. w miejscach do tego nie wyznaczonych

7)    Indywidualnego wywożenia i wysypywania odpadów stałych, porzucania odpadów w    miejscach do tego nie wyznaczonych

8)    Indywidualnego opróżniania zbiorników bezodpływowych przez właścicieli nieruchomości

9)    Zakopywania odpadów oraz martwych zwierząt

 

§ 6

 

1. Dopuszcza się mycie samochodów na terenie własnej nieruchomości, pod warunkiem,    że powstające ścieki gromadzone będą w sposób umożliwiający ich usunięcie,   w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzone do zbiorników wodnych   lub  do ziemi.

2. Zakazuje się mycia pojazdów na brzegu rzeki i innych cieków wodnych.

3. Dopuszcza się doraźne naprawy i regulacje własnych pojazdów samochodowych,   pod warunkiem, że powstające odpady będą gromadzone w pojemnikach do tego przeznaczonych.

4. Zabrania się prowadzenia wszelkich prac blacharsko-lakierniczych poza warsztatami naprawczymi.

 

§ 7

 

1. Gmina stwarza warunki do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych,   z podziałem na :

1)    szkło

2)    makulaturę

3)       tworzywa sztuczne

4)    pozostałe odpady komunalne

§ 8

1. Do zaopatrywania właścicieli nieruchomości w pojemniki segregacyjne oraz odbioru posegregowanych odpadów zobowiązani są przedsiębiorcy posiadający zezwolenia  na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

2. Posiadacze odpadów obowiązani są do korzystania z pojemników segregacyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.

§ 9

Sposób postępowania z wrakami samochodów reguluje ustawa   o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z dnia 20 stycznia 2005r. ( Dz.U. nr 25, poz. 202 z p.zm.)

 

 

Rozdział  III

Rodzaje urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, a także wymagania dotyczące ich rozmieszczenia  i utrzymywania

 

§ 10

1. Urządzenia przewidziane do zbierania odpadów na terenie gminy to:

1)    pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów ze szkła, papieru  i tworzyw sztucznych o pojemności od 120 do 1500l

2)    pojemniki na odpady niesegregowane o pojemności od 110 do 1100 l

3)    worki

4)    kosze uliczne o min. pojemności 10 l

5)    kontenery na odpady budowlane

§ 11

1. Ustala się kolory dla pojemników do segregacji odpadów :

1)    makulatura – niebieski

2)    szkło - zielony

3)    tworzywa sztuczne – żółte

§ 12

1. Właściciel nieruchomości ma obowiązek:

1) wyposażyć nieruchomość w pojemniki, o których mowa w §4 ust. 1 pkt 1, poprzez zakup, wydzierżawienie od przedsiębiorstwa wywozowego lub gminy lub w inny sposób ustalony w drodze umowy z przedsiębiorstwem wywozowym lub innym uprawnionym podmiotem;

2) utrzymywać pojemniki w stanie porządkowym, sanitarnym i technicznym, umożliwiającym korzystanie z nich bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników.

 

 

 

§ 13

1. Pojemniki oraz worki z wyselekcjonowanymi odpadami należy ustawić:

1) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690, z późń. zmianami), w granicach nieruchomości w miejscu:

a) trwale oznaczonym,

b)posiadającym równą i utwardzoną nawierzchnię, zabezpieczoną przed zbieraniem się wody i błota,

c) łatwo dostępnym dla ich użytkowników i dla pracowników przedsiębiorstwa wywozowego,

2) w sposób nie powodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości lub osób trzecich.

2. Właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymywać miejsce ustawienia pojemników    w czystości i porządku.

3. Koszty przygotowania i utrzymania miejsca ustawienia pojemników ponosi właściciel nieruchomości.

 

§14

1. Wskazane jest gromadzenie odpadów roślinnych pochodzących z upraw przydomowych ogródków, wykaszania trawników, itd. w kompostownikach na terenie nieruchomości.

2. Tworzenie kompostowników nie może stanowić uciążliwości dla użytkowników sąsiednich nieruchomości.

 

§15

 

Nieczystości ciekłe winny być gromadzone w zbiornikach bezodpływowych odpowiadających wymaganiom wynikającym z przepisów odrębnych, a  w szczególności ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane ( tj. Dz.U. z 2003r., Nr 207, poz. 2016 z późn. zmianami)

 

§16

 

1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany zapewnić pracownikom przedsiębiorstwa wywozowego dostęp do pojemników w czasie ustalonym  w umowie o odbiór odpadów,  w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażenia na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów.

2. Obowiązki określone w ust. l dotyczą także dostępu do urządzeń służących   do gromadzenia nieczystości ciekłych.

 

 

Rozdział  IV

Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów użyteczności publicznej

§ 17

 

1. Właściciel nieruchomości obowiązany jest do zawarcia umowy na  odbieranie odpadów komunalnych oraz na wywóz nieczystości ciekłych.

2. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uzyskania, przechowywania  i okazywania, na zasadach określonych w ustawie ucp, dowodów usunięcia odpadów komunalnych oraz dowodów opróżniania i wywozu nieczystości ciekłych.

3. Organizatorzy imprez masowych zobowiązani są usuwać odpady i opróżniać przenośne toalety oraz usuwać je niezwłocznie po zakończeniu imprezy.

4. Właściciele sklepów i punktów gastronomicznych lub usługowych obowiązani są  do ustawienia koszy ulicznych na śmieci przed użytkowanymi lokalami  i zapewnienia ich opróżniania z częstotliwością zapobiegającą ich przepełnieniu, nie rzadziej jednak   niż 1 raz w tygodniu.

§ 18

1. Opróżnianie pojemników segregacyjnych powinno odbywać się w cyklu dwumiesięcznym lub w miarę potrzeb.

2.   Częstotliwość usuwania odpadów niesegregowanych powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w miesiącu lub w miarę potrzeb.

3. Nieczystości ciekłe powinny być usuwane z nieruchomości z częstotliwością zapobiegającą przepełnieniu zbiornika bezodpływowego i wypływowi tych nieczystości do ziemi i wód gruntowych, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.

4. Wykonanie obowiązku określonego w ust. 2 i 3 dokonywane może być jedynie na podstawie umowy z przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, wydanym przez Wójta Gminy Stara Kamienica  na podstawie ustawy ucp 

5. Odpady wielkogabarytowe powinny być usuwane okresowo trzy razy w roku   w terminach określonych w Komunikacie Wójta Gminy Stara Kamienica,    a także na zgłoszenie firmie wywozowej.

6. Odpady budowlane (poremontowe) powinny być odbierane na zgłoszenie firmie wywozowej.

 

Rozdział  V

Maksymalny poziom odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowiskach odpadów oraz ilości odpadów wyselekcjonowanych, do których osiągnięcia zobowiązane są podmioty uprawnione

 

§ 19

 

1.   System gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania:

1) do 31 grudnia 2010 roku do nie więcej niż 75 procent wagowo całkowitej masy odpadów ulegających biodegradacji,

2) do 31 grudnia 2013 roku do nie więcej niż 50 procent,

3) do 31 grudnia 2020 roku do nie więcej niż 35 procent, w stosunku do masy tych   odpadów wytworzonych w roku 1995.

 

Rozdział VI
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 20

 

1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych  są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym szczególności nie pozostawiania bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym  w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz.

2. Zakazuje się postępowania ze zwierzętami w sposób niehumanitarny, jak bicie, głodzenie, okaleczanie, porzucanie, itp.

 

§ 21

1. Na tereny użyteczności publicznej psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel (opiekun) ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

2. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej i placówek handlowych z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice wystawy, itp.; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych korzystających z pomocy psów przewodników .

§ 22

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń na terenach użyteczności publicznej, takich jak ulice, chodniki, parki, skwery, zieleńce, place zabaw, itp.

 

§ 23

1.  Do obowiązków właścicieli psów należy:

1) zgłoszenie psa w Urzędzie Gminy w Starej Kamienicy

2) poddawanie obowiązkowym szczepieniom psy, które ukończyły dwa miesiące życia - raz w roku kalendarzowym,

3) bezzwłoczne zgłoszenie do lekarza weterynarii przypadków pogryzienia człowieka przez psa i zastosowanie się do zaleceń służb weterynaryjnych.

4) uzyskanie zezwolenia Wójta na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji   z 28 kwietnia 2003r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne  ( Dz.U. Nr 77 poz.687)

2. Zwolnienie przez właściciela nieruchomości psów ze smyczy na terenie nieruchomości może mieć miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, oraz posiada odpowiednio oznakowaną tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.

 

 

 

Rozdział VII

Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach gminy wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 24

1. Na obszarach wyłączonych z produkcji rolnej dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:

1)    Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany zapewnić:

a)  gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z prawem, w tym zwłaszcza z wymaganiami niniejszego Regulaminu i nie powodowanie zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,

b)    przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych.

c)    nie powodowanie przez prowadzoną hodowlę wobec osób zamieszkujących na nieruchomości bądź nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak: hałas, odory czy podobne.

d)    stan budynków gospodarskich przeznaczonych do hodowli zwierząt zapewniający poprawne warunki sanitarne i budowlane.

2. Przepędzanie zwierząt gospodarskich poza terenem hodowli może mieć miejsce  po podjęciu środków gwarantujących właściwą opiekę i dozór, nie powodujących uciążliwości dla innych mieszkańców.

 

§ 25

 

1.    Deratyzację przeprowadza się w miarę potrzeby, na terenach nieruchomości.

2.    Obowiązek deratyzacji ciąży na właścicielu nieruchomości.

3.    Koszty przeprowadzenia deratyzacji obciążają właścicieli nieruchomości

 

 

§  26

 

Termin przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji podaje Wójt, w uzgodnieniu   z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, do publicznej wiadomości poprzez sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy.

 

§  27

 

W przypadku wystąpienia populacji gryzoni stwarzającej zagrożenie sanitarne, Wójt,   w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, określi obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz określi poprzez zarządzenie termin jej przeprowadzenia.

 

 

 

                 Rozdział VIII
     Postanowienia końcowe

 

§ 28

 

Traci moc Uchwała Nr XXXVIII/194/97 Rady Gminy Stara Kamienica  z dnia  24 września 1997 roku w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania porządku   i czystości na terenie gminy.

 

§ 29

 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Stara Kamienica.

 

§ 30

 

Niniejsza uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku  Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 02 lutego 2009 14:55
Dokument wprowadzony do BIP przez: Sylwia Domańska - Mośko
Ilość wyświetleń: 1326
02 lutego 2009 14:55 Sylwia Domańska - Mośko - Utworzenie dokumentu.
Realizacja: IDcom-web.pl