Urząd Gminy Stara Kamienica

Archiwum - Komunikaty zobacz aktualne »

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie stacji bazowej sieci cyfrowej w Starej Kamienicy

Stara Kamienica, 07.02.2006r.
RRG.OŚ.7627/2/3/05-06
D E C Y Z J A nr 7/06

Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt. 1 i 2, ust. 4 pkt 2, art. 46a ust. 1 i ust. 7 pkt 4, art. 48 ust.2 oraz art. 56 ust. 1-4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U. Nr 62, poz. 627 z p.zm.) a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz.U.z 2000r. Nr 89, poz. 1071, z p.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.11.2005r. złożonego przez Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 181, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Marcin Chmielewski TELMAP S.C., Oś. Oświecenia 43A, 61-207 Poznań w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
określam
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia
polegającego na przebudowie stacji bazowej sieci cyfrowej telefonii komórkowej ERA, pracującej w systemach GSM 900 / GSM 1800 / UMCS 2000 MHz, zlokalizowanego
na działce nr 351/10 w miejscowości Stara Kamienica

1. Nazwa, rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia
Planowana inwestycja polegać ma na przebudowie stacji bazowej sieci cyfrowej telefonii komórkowej ERA, pracującej w systemach GSM 900 / GSM 1800 / UMCS 2000 MHz, zlokalizowanej na działce nr 351/10 w miejscowości Stara Kamienica. Przebudowa dotyczyć będzie następujących zmian: typów wszystkich anten, wysokości zawieszenia anten sektorowych, deinstalacji dwóch anten radioliniowych, wysokości ich zawieszenia, kierunku propagacji jednej anteny radioliniowej ( w przypadku gdy Inwestor zdecyduje się na instalację anteny radioliniowej na azymucie 14o), deinstalacji outdoora i posadowieniu w jego miejsce kontenera technicznego. Po modernizacji charakterystyka anten przedstawiać się będzie następująco: system antenowy stanowić będą 3 anteny rozsiewcze ( sektorowe) AS1 pracujące w paśmie 900/1800/2000 MHz odpowiednio dla standardu GSM900 / GSM1800 i UMTS. Na każdy spośród trzech sektorów składać się będzie jedna antena nadawczo-odbiorcza AS1. Anteny skierowane będą na azymuty 30o, 150o, 270o, a wysokość ich zawieszenia ( środków elektrycznych) będzie wynosić 34,5m npt. Nieodłącznym elementem bezprzewodowego systemu telefonii komórkowej są anteny radioliniowe. Inwestor przewiduje instalację dwóch spośród czterech n/wym. anten: AM-1 (pasmo 23GHz) skierowane na azymut:14o±10o, zawieszona na wysokości 39,5 m npt., AM-2 (pasmo 18GHz) skierowane na azymut:74o±10o, zawieszona na wysokości 39,5 m npt., AM-2 (pasmo 18GHz) skierowane na azymut:331o±10o, zawieszona na wysokości 39,5 m npt., AM-3 (pasmo 23GHz) skierowane na azymut: 359o±10o, zawieszona na wysokości 39,5 m npt. Projektowany system będzie źródłem emisji promieniowania elektromagnetycznego o łącznej mocy promieniowanej izotropowo: 17317W.

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Zgodnie z informacjami podanymi przez autora raportu, planowana inwestycja w czasie budowy nie będzie miała negatywnego oddziaływania na środowisko i ludzi, gdyż prace montażowe prowadzone będą w porach dziennych, a poziom dźwięku nie będzie przekraczał dopuszczalnej normy hałasu. W czasie wykonywania prac przewiduje się powstawanie niewielkich ilości odpadów stalowych, które zostaną wtórnie wykorzystane w ramach odzyskiwania odpadów. Ponadto nie ma konieczności tworzenia zaplecza budowy, gdyż czas realizacji będzie trwał około tygodnia.
W fazie eksploatacji stacji źródłem dźwięku może być jedynie praca urządzeń klimatyzacyjnych i wentylatorów zainstalowanych w kontenerze technicznym. Jedynymi odpadami powstającymi w trakcie normalnej pracy stacji będą niewielkie ilości zużytych baterii oraz świetlówki niezbędne do oświetlenia kontenera technicznego. Inwestor jest zobowiązany do postępowania z odpadami zgodnie z obowiązującym prawem. Przedmiotowa inwestycja nie jest źródłem promieniowania jonizującego i cieplnego. Elementem mogącym mieć negatywny wpływ na środowisko jest emisja niejonizujacego promieniowania elektromagnetycznego. Jak wynika z przedstawionych przez autora „Raportu…” obliczeń obszar, gdzie przekroczony zostanie dopuszczalny poziom promieniowania elektromagnetycznego ( emitowanego przez projektowane anteny) występować będzie wyłącznie w miejscach niedostępnych dla ludzi , tj. powyżej 17,65 m npt. w odległości max. 39,35m od anten stacji bazowej telefonii cyfrowej. W miejscach dostępnych dla ludzi w zakresie wysokości 0,3 do 2 m npt. gęstość mocy promieniowania nie przekroczy wartości dopuszczalnej. W związku z powyższym realizacja w/w inwestycji nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzi i nie będzie oddziaływać negatywnie na poszczególne komponenty środowiska. Ponadto, w pobliżu stacji nie stwierdzono obecności zabytków ani zarejestrowanych elementów krajobrazu o walorach podlegających ochronie, wobec powyższego nie ma wpływu na w/w składniki.


3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym
Konieczne jest :
- zaprojektowanie urządzeń spełniających wszystkie krajowe normy i gwarantujących utrzymanie parametrów bezpiecznych dla ludzi i poszczególnych komponentów środowiska
- przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
- przestrzeganie prawa budowlanego
- postępowanie z odpadami zgodnie z obowiązującym prawem
- całodobowy dozór stacji zabezpieczający przed wejściem na wieżę i dostęp do urządzeń osób trzecich

4. Nadzwyczajne i inne zagrożenia środowiska
Możliwe sytuacje awaryjne mogą wiązać się jedynie ze zmniejszeniem lub całkowitym zanikiem emisji pól do otoczenia ( brak zasilania, awarie urządzeń). Zniszczenie urządzeń nie będzie wiązało się z katastrofą ekologiczną i skażeniem środowiska.

5. Transgraniczne oddziaływanie na środowisko
Inwestycja nie stwarza potencjalnego transgranicznego oddziaływania na środowisko .

6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
Zgodnie z informacjami zawartymi w Raporcie, oddziaływanie ponadnormatywnego promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez układy antenowe występować będzie jedynie w miejscach niedostępnych dla ludzi. Wobec powyższego nie przewiduje się konieczności tworzenia obszarów ograniczonego użytkowania.

7. W związku z tym, iż przedsięwzięcie polegające na przebudowie stacji bazowej sieci cyfrowej telefonii komórkowej ERA, pracującej w systemach GSM 900 / GSM 1800 / UMCS 2000 MHz, zlokalizowanej na działce nr 351/10 w miejscowości Stara Kamienica zaliczane jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 257, poz. 2573), na Inwestora nakłada się obowiązek przeprowadzenia pomiarów wartości natężeń pól elektromagnetycznych, wykonanych na głównych kierunkach promieniowania anten. Pomiary powinny być wykonane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów.

UZASADNIENIE
Przedsięwzięcie polegające na przebudowie stacji bazowej sieci cyfrowej telefonii komórkowej ERA, pracującej w systemach GSM 900 / GSM 1800 / UMCS 2000 MHz, zlokalizowanej na działce nr 351/10 w miejscowości Stara Kamienica, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 257, poz. 2573 ze zmianą z dnia 10 maja 2005 r. (Dz. U. nr 92, poz. 769), zaliczyć można do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu jest wymagane obligatoryjnie i wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa.
Zgodnie z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U.z 2001r. Nr 62, poz. 627 z pn.zm) wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia następuje m.in. przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
W dniu 05.12.2005r. na wniosek Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 181, w imieniu której działa pełnomocnik Pan Marcin Chmielewski TELMAP S.C., Oś. Oświecenia 43A, 61-207 Poznań zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację w/w przedsięwzięcia. O wszczęciu postępowania, zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kpa (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 89, poz. 1071, z p.zm.), Wójt Gminy Stara Kamienica zawiadomił strony w formie zawiadomienia oraz poprzez umieszczenie go na tablicach urzędu, na tablicach w miejscowości Stara Kamienica i stronie internetowej urzędu. Jednocześnie stosownie do treści art. 10 Kpa zapewnił stronom czynny udział w każdym etapie tego postępowania.
Na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska w trybie współdziałania administracyjnego uregulowanego w art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kpa wniosek został pozytywnie uzgodniony z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym we Wrocławiu ( pismo znak ZNS-620-1900/JL/05 z dnia 30 grudnia 2005 r. oraz pismo ZNS-620-1900-1/JL/05/06 z dnia 23 stycznia 2006 r. ) oraz Wojewodą Dolnośląskim, Wydział Środowiska i Rolnictwa (pismo SR.III.6613-4/249/DŻ/05/06 z dnia 07.01.2006r.).
W postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wzięto pod uwagę następujące dowody i materiały:
- Raport oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. .: „Stacja Bazowa Telefonii Cyfrowej Sieci ERA nr 49079 Stara Kamienica opracowany przez Pana Jacka Jarzina ( październik, listopad 2005)
- Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu Stara Kamienica nr UG.RRG-7327/158/2005 z dnia 06.12.2005r.
- Postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu, znak: ZNS-620-1900/JL/05 z dnia 30 grudnia 2005 r. oraz pismo ZNS-620-1900-1/JL/05/06 z dnia 23 stycznia 2006 r.
- Postanowienie Wojewody Dolnośląskiego, znak: SR.III.6613-4/249/DŻ/05/06 z dnia 07.01.2006r.

W trakcie postępowania nie wniesiono żadnych uwag i wniosków.

Na podstawie wyżej powołanych przepisów ustawy Prawo Ochrony Środowiska, organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Oceniając wniosek, po rozpatrzeniu wszelkich okoliczności faktycznych i prawnych oraz mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji .

Niniejsza decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach urzędu, tablicach informacyjnych w miejscowości Stara Kamienica i na stronie internetowej urzędu www.bip.bazagmin.pl/stara-kamienica.

POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, za pośrednictwem tut. organu, w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji.

Otrzymuje :
1 Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.
Ul. Wierzbięcice1, 61-569 Poznań
2. Marcin Chmielewski
Oś. Oświecenia 43A, 61-207 Poznań
3. Marzena i Marek Ziobrowscy
58-512 Stara Kamienica 123
4. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna
58-512 Stara Kamienica 69
5. Stanisław Sarna
58-512 Stara Kamienica 120
6. Gmina Stara Kamienica
58-512 Stara Kamienica 41



Do wiadomości:
1. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu
ul. Marii Skłodowskiej Curie 73/77, 50-950 Wrocław
2. Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Pl. Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław

Załączniki:

WORD [65.5 KB]
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 marca 2008 20:54
Dokument wprowadzony do BIP przez: Adam Spolnik
Ilość wyświetleń: 859
12 marca 2008 20:54 Adam Spolnik - Utworzenie dokumentu
Realizacja: IDcom-web.pl