Urząd Gminy Stara Kamienica

Archiwum - Komunikaty zobacz aktualne »

Decyzja określająca uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia w miejscowości Barcinek

Stara Kamienica, 02.01.2006r.
RRG.OŚ/7331/13-3/5/05

D E C Y Z J A nr 01/05

Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt. 1i 2, ust. 4 pkt 2-9, art. 46a ust. 7, art. 48 ust.2 oraz art. 56 ust. 2-4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U. Nr 62, poz. 627 z p.zm.) a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz.U.z 2000r. Nr 89, poz. 1071, z p.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.10.2005r. złożonego przez Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze, al. Jana Pawła II nr 18

OKREŚLAM NASTĘPUJĄCE UWARUNKOWANIA ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA „Budowa kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej w miejscowości Barcinek”

1. Nazwa, rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia
Przedsięwzięcie polegające na budowie sieci wodociągowej, ujęcia wody, stacji uzdatniania wody, kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków typu EKO-WGB w Barcinku należy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2004 r. (Dz. U. nr 257, poz. 2573) oraz z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 10 maja 2005 r. (Dz. U. nr 92, poz. 769), do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
Dla miejscowości Barcinek zaprojektowano sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej służącą do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych z terenu poszczególnych posesji. Nie projektuje się przyłączy do budynków. Projektowana sieć kanalizacji sanitarnej złożona jest z głównego kolektora oraz kanałów bocznych. Projektowane kanały posadowione będą wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych oraz na terenie prywatnych posesji. Projektowana sieć wodociągowa układana jest we wspólnym wykopie z kanalizacją sanitarną, w odległości 1,5 m od kanału. Zaprojektowano 6 147m długości sieci kanalizacji sanitarnej i 5683 m sieci wodociągowej.
Ścieki sanitarne odprowadzane będą do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w dolnej części wsi. Projektowana oczyszczalnia zlokalizowana będzie na działce o nr ewidencyjnym 223/1 obręb 2 Barcinek, gm. Stara Kamienica. Powierzchnia działki wynosi 3,8485 ha, a jej właścicielem jest Adamczyk Małgorzata i Malinowski Marek Jest to tereny byłego sanatorium MSW w dolnej części wsi Barcinek , nieopodal potoku Kamienica na lewym brzegu tego potoku. Teren oczyszczalni oddzielony będzie przed dostępem osób trzecich ogrodzeniem. Ścieki oczyszczone odprowadzane będą do potoku Kamienica. Oczyszczalnia projektowana dla Równoważnej Liczby Mieszkańców równej 806 i przepustowości Qśrd = 138 m3/d. Nowobudowana oczyszczalnia ścieków spełniać będzie wymagania Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 08 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 168, poz. 1763) w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego i Dyrektywy 91/271 z dnia 21.05.1991r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych z uzupełnieniem nr 98/15/UE z dnia 27.02.1998r.
Ujęcie wody zlokalizowane jest na działkach nr 62/2 i 305, których właścicielem jest Gmina Stara Kamienica. Na działce nr 62/2 zaprojektowano również stację uzdatniania wody o wydajności Qhśr=5,4 m3/h. Studnie wiercone głębinowe zostaną wyposażone w filtry ssące i armaturę umożliwiającą pobór wody. Projektowane obiekty znajdują się w obszarze zalewowym, dlatego zaprojektowano umocnienie nasypu płytami PAII oraz ziemną groblę na działce nr 63. Dojazd planuje się z drogi gminnej nr 57/3.


2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Planowane przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie miejscowości Barcinek. Zgodnie z wypisami większość działek przeznaczonych pod inwestycję należy do osób prywatnych. Tereny przewidziane pod budowę kanalizacji i wodociągów to w znacznej większości drogi publiczne o nawierzchni bitumicznej lub drogi ziemne. Część kanałów i wodociągów oraz przyłącza do budynków zlokalizowane są na terenie posesji. Obszary tych działek obecnie są porośnięte głównie trawą i niskimi krzewami (ogródki przydomowe) i nie wykazują charakteru trwałego zagospodarowania. Miejscami kanalizacja i wodociąg może przebiegać przez obszar upraw rolnych lub łąk. Trasy te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zniszczenia istniejącej zieleni były jak najmniejsze. Budowa kanalizacji i wodociągów będzie wymagała czasowego zajęcia części dróg. Dla wykonania przewidzianej inwestycji opracowany będzie projekt organizacji ruchu na czas budowy. Po zakończeniu budowy kolektora i wodociągu teren zostanie uporządkowany i doprowadzony do stanu przed budową. Elementy małej architektury zostaną odtworzone.
Projektowana kanalizacja będzie wykonana w systemie grawitacyjnym. Na terenie objętym inwestycją przewiduje się zlokalizowanie 1 pompowni ścieków surowych przy oczyszczalni.
Aktualnie walory przyrody nieożywionej na terenie Gminy Stara Kamienica chronione są prawnie, tzn. teoretycznie, jedynie w formie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Obejmuje on swym zasięgiem NE skrawek gminy ciągnący się pasem o szerokości ok.2-2.5 km na lewym brzegu Bobru. Otulina parku rozszerza ten pas względnej ochrony do 3-5 km. Jej granica pokrywa się z przebiegiem szosy Jelenia Góra – Zgorzelec.
W obrębie Parku Krajobrazowego projektowany jest jeden rezerwat przyrody, którego fragmenty położone są na terenie Gminy Stara Kamienica. W przypadku powstania rezerwatu ochronie będą też podlegały elementy przyrody nieożywionej. Rezerwat projektowany jest w dolnym, ujściowym odcinku doliny Kamienicy na długości ok.2 km.
Poza tym na terenie Gminy Stara Kamienica brak jakichkolwiek innych form ochrony przyrody nieożywionej.
Inwentaryzacja obiektów przyrodniczych objęła drzewa o walorach drzew pomników przyrody oraz zbiorowiska roślinności kształtowanej, takie jak: zieleń przykościelna, zieleń cmentarzy, zieleń parków podworskich, dawnych dworów i rezydencji.
Na terenie Gminy Stara Kamienica zinwentaryzowano 97 obiektów przyrodniczych. Wśród nich znajdują się 83 obiekty o walorach pomników przyrody ożywionej (60 pojedynczych drzew, 16 grup drzew, 7 szpalerów i alej) oraz 14 zbiorowisk roślinności kształtowanej: 12 na cmentarzach i 2 parki (park przy sanatorium i park podworski).
Wszelkie prace ziemne w pobliżu drzew należy prowadzić w taki sposób, aby nie dopuszczać do uszkadzania ich systemów korzeniowych, dlatego winny być wykonywane ręcznie.
Poza tym inwestycja nie będzie stanowiła niedogodności dla zwierząt, zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji, w miejscach występowania cennych gatunków ptaków przewiduje się prowadzenie prac budowlanych poza okresem lęgowym ( marzec-lipiec).
Planowana do realizacji inwestycja polegająca na budowie kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków , sieci wodociągowej wraz ze stacjami uzdatniania wody nie leży na obszarach podlegających ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. oraz nie występują obszary podlegające ochronie, które znajdują się w zasięgu bezpośredniego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia.
Na terenie realizacji przedsięwzięcia nie występuje obszar Natura 2000.
Najbliższe obszary tej sieci położone są w następujących odległościach od granic inwestycji: ok. 18 km na południowy- zachód specjalne obszary ochrony siedlisk Karkonosze (PLH 020006). Ze względu na charakter planowanej inwestycji, na znaczne odległości od obszarów Natura 2000 oraz przewidywaną znaczną poprawę jakości wód powierzchniowych, planowana inwestycja na terenie Gminy Stara Kamienica nie będzie negatywnie wpływać na obszary Natura 2000.
Odnośnie ochrony gleby planowane przedsięwzięcie nie spowoduje zakłóceń w sposobie użytkowania ziemi, jedynie w trakcie budowy czyli prowadzenia wykopów oraz układania rur może dojść do zmiany struktury gleby, zmiany struktury humusu. To jednak nie wpłynie na pogorszenie jakości gleby.
Czynnikiem mogącym niekorzystnie wpływać na środowisko jest hałas, co szczególnie odczuwalne będzie w trakcie realizacji inwestycji. Spowodowany on będzie pracą sprzętu budowlanego. Jednak będzie miał on charakter lokalny i tymczasowy, o niewielkim zasięgu. W trakcie eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie powodować hałasu.
Odnośnie powietrza atmosferycznego można się spodziewać emisji lokalnych kurzu i spalin powstałych w wyniku pracy maszyn budowlanych i pojazdów transportowych. W trakcie eksploatacji uciążliwość ta nie będzie występowała.
Inwestycja jest zgodna z polityką zagospodarowania przestrzennego gminy.
W bezpośrednim zagrożeniu planowaną inwestycją znajdują się stanowiska archeologiczne datowane na okres średniowiecza, dlatego wszelkie prace należy prowadzić pod stałym nadzorem archeologicznym i dokumentować odkrywane obiekty i nawarstwienia archeologiczne.
W zakresie ochrony zdrowia ludzi nie przewiduje się ujemnego oddziaływania na zdrowie mieszkańców, wręcz dostarczenie ludziom uzdatnionej wody wpłynie na poprawę ich zdrowotności.

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym
a) przejścia przez cieki i odprowadzenie oczyszczonych ścieków bytowych
Projektowana inwestycja powinna posiadać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu oczyszczonych ścieków bytowych z mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków typu EKO-WGB do potoku Kamienica w km 3+148 jego biegu oraz na przejścia przez cieki wodne zgodnie z zapisami zawartymi w art. 122 ust.1 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne ( Dz.U. Nr 115, poz. 1229 z pz.zm.)

b) przejścia przez drogi
Przejścia instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych przez drogi należy wykonać w miejscach i na warunkach uzgodnionych z zarządcą drogi.

c) kolizje sieciowe
Na trasie kolektorów i sieci wodociągowych mogą wystąpić kolizje sieciowe ( instalacje elektryczne, gazowe, telekomunikacyjne) – na etapie projektowania należy dokonać uzgodnień z gestorami tych mediów.

d) Organizacja ruchu podczas prowadzenia robót
Dla projektowanych robót w obrębie pasa drogowego należy opracować projekt organizacji ruchu.
W fazie eksploatacji najistotniejsze oddziaływanie będą występowały podczas ewentualnych awarii związanych z brakiem prądu lub niedrożności kanałów. Udrożnienie kanałów będzie się wiązało z czasowym zajęciem pasa drogowego przez wyspecjalizowane służby i koniecznością przepłukania kolektora. Oddziaływania te będą krótkoterminowe, niepowodujące negatywnych oddziaływań na środowisko.

e) rozwiązania chroniące środowisko w przypadku realizacji przedsięwzięcia to:
đ zastosowanie materiałów zapewniających szczelność rurociągów,
đ zastosowanie urządzeń zapewniających trwałość i szczelność,
đ wyposażenie pompowni w aparaturę sterowniczą co umożliwi bezpośredni nadzór nad jej pracą,
đ wyposażenie eksploratora kanalizacji w agregat prądotwórczy jako zabezpieczenie dla pompowni ścieków.
đ właściwa organizacja robót na czas remontów i napraw,
đ właściwa eksploatacja kolektorów sanitarnych,
đ zatrudnienie przeszkolonej obsług,
đ utrzymanie w czystości terenu wokół obiektów.

f) postępowanie z urobkiem podczas wykopów
Wykopy należy prowadzić w taki sposób, aby warstwa urodzajna gleby była zdejmowana oddzielnie i odkładana do wykorzystania przy rekultywacji po zakończeniu robót. Podglebie i głębsze warstwy gruntu należy odkładać na oddzielne pryzmy.

g) Zastosowane materiały i technologie
W projekcie budowlanym należy uwzględnić rozwiązania technologiczne zmniejszające oddziaływanie na środowisko, tj: materiały zapewniające szczelność obiektów oczyszczalni i rurociągów, pompy o niskiej emisji hałasu i energochłonności, obudowy dźwiękoszczelne, wentylacja zapewniająca bezpieczne odprowadzanie gazów, aparatura pomiarowa, sterownicza, urządzenia wysokiej sprawności, itd.

4. Nadzwyczajne i inne zagrożenia środowiska
Ze względu na położenie geograficzne i wysokościowe oraz projektowane rozwiązania technologiczne inwestycja nie stwarza niebezpieczeństwa nadzwyczajnego zagrożenia środowiska. Dotyczy to głownie takich elementów jak promieniowanie, wibracje i zakłócenia elektromagnetyczne.

5. Transgraniczne oddziaływanie na środowisko
Inwestycja nie stwarza potencjalnego transgranicznego oddziaływania na środowisko dla analizowanych wariantów.

6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć wymienionych w art. 135 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U.z 2001r. Nr 62, poz. 627 z pn.zm), wymagających utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

7. Uwagi wniesione przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
a) Zostaną zaprojektowane takie rozwiązania techniczne i technologiczne, których funkcjonowanie nie może stanowić pogorszenia stanu środowiska oraz zagrożenia życia lub zdrowia ludzi
b) Woda dostarczana do sieci powinna odpowiadać warunkom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 19 listopada 2002r. ( Dz.U. z 2002r. Nr 203, poz. 1718)
c) Ścieki odprowadzane do wód lub do ziemii powinny odpowiadać warunkom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2004r ( Dz.U. z 2004r., Nr 168, poz. 1763)


UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U.z 2001r. Nr 62, poz. 627 z pn.zm) wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia następuje m.in. przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 25 oraz 10 ustawy z dnia 18 maja 2005r. – o zmianie ustawy- Prawo Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U.Nr 113, poz. 954), powołane wyżej unormowanie obowiązuje od 28 lipca 2005r. Postępowanie to zostało przeprowadzone dla zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej w miejscowości Barcinek”, na etapie wydania niniejszego pozwolenia.
W dniu 21.11.2005r. na wniosek ZAKŁADU BADAWCZO-WDROŻENIOWEGO INŻYNIERII OCHRONY ŚRODOWISKA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Jeleniej Górze, al. Jana Pawła II nr 18 zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na zgodę na realizację przedsięwzięcia „ Budowa kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej w miejscowości Barcinek”. O wszczęciu postępowania, zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kpa (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 89, poz. 1071, z p.zm.) oraz art. 46a ust. 1 i 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska ( Dz.U. Nr 62, poz. 627z p.zm.), Wójt Gminy Stara Kamienica zawiadomił społeczeństwo w formie obwieszczenia poprzez umieszczenie go na tablicach urzędu, na tablicach w miejscowości Barcinek i stronie internetowej urzędu oraz na podstawie art. 10 Kpa zapewnił wszystkim stronom tego postępowania prawo do czynnego udziału w każdym jego etapie.
W toku postępowania stwierdzono, iż wnioskowana inwestycja jest przedsięwzięciem wymienionym w §3 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2004 r. (Dz. U. nr 257, poz. 2573) oraz z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 maja 2005 r. (Dz. U. nr 92, poz. 769), do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane. W związku z powyższym, na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska oraz art. 106 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kpa, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze ( pismo znak ZNS-60-601-51/TP/05 z dnia 17 listopada 2005 r) oraz Starostwa Powiatowego, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Jeleniej Górze (pismo znak OŚR.IV – 7633/66/05 z dnia 14 listopada 2005 r), w dniu 21.11.2005 r. Wójt Gminy Stara Kamienica wydał Postanowienie nr UG.RRG.OŚ/7331/ 13-3/3/05, w którym stwierdził obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.
W postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wzięto pod uwagę następujące dowody i materiały:
- charakterystykę przedsięwzięcia sporządzoną zgodnie z art. 49 ust.3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska z p.zm.
- Program Ochrony Środowiska Gminy Stara Kamienica
- Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla miejscowości Barcinek nr 22/05 wydaną w dniu 16.08.2005 r.

W trakcie postępowania nie wniesiono żadnych uwag i wniosków.

Po dokonaniu szczegółowej analizy stwierdzono, że:
- skala i rozmieszczenie planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje negatywnego trwałego oddziaływania na środowisko i zostanie utrzymana zasada zrównoważonego rozwoju gminy
- na przewidywanych trasach sieci wodociągowo-kanalizacyjnych oraz w miejscu lokalizacji oczyszczalni i ujęcia nie występują dobra materialne, siedliska zwierząt, złoża surowców, pomniki przyrody
- opisane technologie nie wpłyną negatywnie na środowisko
- przedstawione formy zabezpieczeń i rozwiązań chroniących środowisko są wystarczające, a charakter inwestycji nie wymaga szczególnych kompensacji przyrodniczych
- realizacja inwestycji nie pociąga za sobą znaczących , długoterminowych oddziaływań. Krótkie i bezpośrednie oddziaływanie może wystąpić jedynie w fazie budowy, to jednak nie wpłynie na pogorszenie środowiska przyrodniczego
- inwestycja ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia wód podziemnych poprzez likwidację nieszczelnych zbiorników, nielegalnych zrzutów bezpośrednio do odbiorników co wpłynie na poprawę stanu wód
- inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców w wodę.


Projekt decyzji uzgodniono:
- z Starostą Jeleniogórskim OŚR.IV-7633/77/05 z dnia 12.12.2005r.
- Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym ZNS-61-611-26/TP/05 z dnia 16.12.2005r.

Warunki uzgodnień zawarto w treści niniejszej decyzji.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji .

Niniejsza decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach urzędu, tablicach informacyjnych w miejscowości Barcinek i na stronie internetowej urzędu www.bip.bazagmin.pl/stara-kamienica.

POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze , za pośrednictwem tut. organu, w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji.

Otrzymuje:
1. Zakład Badawczo-Wdrożeniowy
Inżynierii Ochrony Środowiska
Politechniki Wrocławskiej
al. Jana Pawła II nr 18
58-506 Jelenia Góra
2. a/a

Do wiadomości:
1. Starosta Jeleniogórski
ul. Sudecka 38
58-500 Jelenia Góra
2. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny
ul. Kasprowicza 13
58-500 Jelenia Góra

Załączniki:

doc [90.5 KB]
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 marca 2008 20:54
Dokument wprowadzony do BIP przez: Adam Spolnik
Ilość wyświetleń: 800
12 marca 2008 20:54 Adam Spolnik - Utworzenie dokumentu
Realizacja: IDcom-web.pl